Haberler

STEM CTF YARIŞMA SONUÇLARI


TÜBİTAK 4007 - Manisa Bilim Şenliği kapsamında düzenlenen STEM CTF Ödüllü Siber Güvenlik yarışması 14 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşmiştir. 106 takım, 271 katılımcı ile gerçekleşen 12 saatlik mücadelede takımlar buldukları bayraklarla en hızlı şekilde cevabı vermeye çalıştı..

Manisa Bilim Şenliği-2


TÜBİTAK desteğiyle, Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) liderliğinde paydaş kurumların iş birliğiyle gerçekleştirilecek olan Manisa Bilim Şenliği, bilimi ve teknolojiyi halkla buluşturmayı ve bilimsel anlayışı geniş toplum kitlelerine yaymayı hedeflemektedir. 3 gün boyunca sürecek etkinlikle katılımcılara tecrübeyle öğrenme deneyimi yaşatmak ve bilim-teknoloji-toplum arasındaki etkileşimi aktarmak amaçlanmaktadır.

Ulusal STREAM Yarışması


Manisa Bilim Şenliği-2 kapsamında düzenlenen Ulusal STREAM Yarışması, lise öğrencilerini bilim, teknoloji, literatür okuryazarlığı, mühendislik, sanat ve matematik alanlarında farkındalık kazanmaya teşvik ediyor. İklim Değişikliği ve Yapay Zekâ kategorilerinde yapılan yarışmaya başvurular, 4 Ağustos 2023'te başlayıp 30 Eylül 2023'te sona erecek. Projeler, topluma fayda sağlayacak ve multidisipliner yaklaşımlarla kalıcı çözümler sunmayı amaçlayarak, katılımcıların problem çözme yeteneklerini güçlendirerek bilim ve teknolojiyi geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor. Başvuruların ardından elemeyi geçen 10 lise projesi finalde yarışacak ve kazananlar dizüstü bilgisayar, tablet, akıllı saat gibi ödüllerle ödüllendirilecek. Diğer finalistlere de finalist sertifikası verilecektir.

Sürdürülebilir Geleceğe Yolculuk: Idea4Life Ideathon Başlıyor!


Idea4Life Ideathon yarışması, sürdürülebilir şehirlerin oluşturulması ve geliştirilmesi yolunda fikirleri, projeleri ve çözümleri teşvik etmek amacıyla düzenlenmektedir. Katılımcıları sürdürülebilirlik kavramı etrafında düşünmeye, özgün fikirler geliştirmeye ve şehirleri daha yaşanabilir, çevre dostu ve teknoloji entegre edilmiş mekanlar haline getirmeye teşvik eder. Aynı zamanda, toplumsal faydayı en üst düzeye çıkarmak, doğal kaynakları korumak ve enerji verimliliğini artırmak için yaratıcı çözümler sunmanın önemini vurgular. Yarışma farklı kategorilerde düzenlenmektedir.

STEM CTF Yarışması


Bayrağı Yakalamak İçin Hazır Mısınız?


TÜBİTAK 4007 Manisa Bilim Şenliği kapsamında, 14 Ekim tarihinde arasında çevrimiçi gerçekleşecek olan STEM CTF Yarışması'nın son başvuru tarihi 30 Eylül! Yarışma esnasında 7 farklı ana tema üzerine olan sorularda 12 saatlik bir mücadelenin ardından en yüksek puanları alanlar sürpriz ödüllerle ve başarı sertifikası ile karşılaşacak. Yarışmaya lise, lisans ve yüksek lisans öğrencileri başvurabilirler. Sizler de bu mücadeleye dahil olmak isterseniz ctf.stemegitimciler.org sitesinden kayıt oluşturabilirsiniz. Siber güvenliğe ilgisi ve yeteneği olanları bu mücadeleye bekliyoruz!


Manisa Bilim Şenliği-2 Projesi Başarı ile Tamamlandı!


TÜBİTAK tarafından desteklenen, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin öncülüğünde bu yıl 2’ncisi düzenlenen Manisa Bilim Şenliği’nin 26 Ekim 2023'te Atatürk Kent Park’ta Açılış Töreni gerçekleştirildi. Açılış programının sonunda paydaş kurumlara Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar tarafından teşekkür plaketi verildi. Plaketlerin ardından Manisa Bilim Şenliği’nde yer alan stantlar Manisa Valisi, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin değerli rektörü Prof. Dr. Rana Kibar ve protokol üyeleri tarafından gezildi. Üç gün boyunca atölyeler, etkinlikler, yarışmalar ve daha birçok faaliyet gerçekleştirilen şenlik 28 Ekim 2023 tarihinde Kapanış Töreni ve etkinliklerin tamamlanması ile son buldu.